SYBERIA, POTOP, DUNAJ I SŁOWIANIE

Ta droga trwała co najmniej 20 tysięcy lat. Jej rekonstrukcja staje się możliwa dzięki współczesnym badaniom genetycznym. Dokonały one przewrotu w historii, obalając i odsyłając na śmietnik nauki wiele dotychczasowych teorii o pochodzeniu ludów. Równocześnie przywracając wiarygodność najstarszym przekazom pisanym, jak Wedy czy Biblia.

Z tych badań wyłania się prakolebka rodu R1a umiejscowiona ponad 20 tys. lat temu w rejonie południowo-zachodniej Syberii i północnego Kazachstanu. Ogólnie wiemy, że kiedy 12 tys. lat temu zaczął ustępować lodowiec z Europy, zaś na Syberii ocieplenie nie postępowało, z centrum Azji przywędrował i zasiedlił najpierw Anatolię a następnie Europę lud, który dziś identyfikujemy ze Słowianami. Lud ten następnie rozprzestrzenił się z terenów dzisiejszej Polski we wszystkich kierunkach dając początek wielu starożytnym kulturom. Najnowsze ustalenia genetyków i archeologów wskazują, że etnos protosłowiański ukształtował się w dolinie Dunaju (Panonia).

Zlodowacenie północnopolskie trwało od 115 tys. do 11,7 tys. lat temu. W Europie Wschodniej aż do mórz Czarnego i Kaspijskiego sięgały lodowce. Natomiast dzisiejsze Kazachstan i południowo-zachodnia Syberia były wolne od zlodowacenia. Nasi przodkowie nie mogli wprost – przez stepy nadkaspijskie – przejść dalej, bo po drodze mieli groźną barierę lodowej pustyni (tu można sprawdzić).

Biblijny postój

Mogli za to wędrować do coraz cieplejszych stref przez Azję Środkową do Iranu i Azji Mniejszej. Dotarli do niej, spotykając się z innymi społecznościami, które trafiły tam wcześniej wprost z Afryki i pozostały w odróżnieniu od praprzodków Słowian. Teraz wspólnie rozpoczęli rozwijanie kultur, których pozostałością jest m.in. Giri Nawoke.

Kiedy lody zaczął topnieć w Europie, w tym na północ od Morza Czarnego, zaczął się na całej półkuli północnej podnosić poziom wód. Z badań geologicznych wiemy, że wybrzeża czarnomorskie zostały zalane do 200 km w głąb lądu. Ten proces zaczął się około 12 tys. lat temu. Około 7600 lat temu miało dojśc do przerwania lądowego połączenia Anatolii z Bałkanami. Powstały Bosfor, Dardanele i Morze Marmara. Do tego czasu Morze Czarne było jeziorem słodkowodnym zasilanym z topniejącego lądolodu i nasi przodkowie mieli wystarcząjaco dużo czasu oraz możliwości, by ponad 10 tys. lat temu pojawić się w południowo-wschodniej, a później środkowej Europie.

Ucieczka przed potopem

Ci ludzie zostali zmuszeni do szukania nowych siedzib, jako uratowani z „potopu” dzisiejszych ziem północnej Turcji (nie zalany został m.in. masyw Araratu – czy czegoś to nie podpowiada czytelnikom Biblii?). Logika wskazuje, że mogli udać się na Kaukaz i w góry Iranu oraz w kierunku Egiptu. Rzeczywiście w późniejszych tysiącleciach w Afryce Północnej pojawiają się geny R1b. Natomiast strasze R1a ruszają do Europy. Poprzez lądowe połączenie w rejonie dzisiejszych cieśnin tureckich docierają w okolice środkowego biegu Dunaju ponad 10 tys. lat temu. Stykają się tam z ludnością staroeuropejską I2. Około 9 tys. lat temu na tym obszarze mamy już do czynienia z początkami kultur Starego Kontynentu, które dały początek pierwszej cywilizacji europejskiej – Vinča . W międzyczasie lądolód opuścił ziemie dzisiejszej Polski. Umożliwiło to dalszy marsz pierwszej cywilizacji naszego kontynentu i prawdopodobnie świata. Ich mowa, praindoeuropejska, z której wywodzą się niemal wszystkie języki Europy i nie tylko, była językiem protosłowiańskim.

Sumeryjska bajka?

Najstarsza, sumeryjska wersja opowieści o potopie zachowała się na fragmentach uszkodzonej tabliczki. Ocalała tylko jedna trzecia pierwotnego tekstu. Dlatego nie wiadomo, dlaczego bogowie postanowili zniszczyć ludzkość przez zesłanie potopu. Jednak niektórzy z bogów żałowali tej decyzji. Przychylny ludziom bóg Enki udał się do miasta Szuruppag, by ostrzec bogobojnego króla Ziusudrę o zbliżającym się kataklizmie. Po kolejnej luce w tekście następuje opis potopu:

„Wszystkie niszczycielskie wichury i nawałnice sunęły razem ławą,
potop przetoczył się wraz z nimi nad stolicami.
Po siedmiu dniach i nocach,
po potopie, który przeszedł przez kraj Sumeru,
a zły wicher zakołysał arką na wielkiej wodzie,
(bóg słońca) Utu pojawił się roztaczając światło na niebo i ziemię.
Ziusudra przebił otwór (w ścianie) arki
i dał promieniom Utu zabłysnąć w jej wnętrzu.
(Wówczas) król Ziusudra
padł na twarz przed Utu […]
Król ubił liczne woły i wiele owiec (na ofiarę dziękczynną)”.

Na marginesie tej opowieści – uderzające jest typowo indosłowiańskie brzmienie imienia bogobojnego króla – Ziusudra. Oczywiście może to być zupełny przypadek.

Dunajska kolebka

Wiele kronik mówi, że Słowianie ukształtowali się nad Dunajem. Językoznawstwo i archeologia oraz genetyka zaczynają przyznawać rację starym dziejopisarzom. Z kolei ekspansja, którą można nazwać aryjską, nie rozpoczęła się z innych kierunków niż z Kujaw.

Oprócz badań archeologicznych, potwierdzonych przez ustalenia genetyków, dowiodły tego również współczesne badania językoznawcze prowadzone przez najwybitniejszego współczesnego lingwistę, włoskiego profesora Mario Alinei, twórcy koncepcji paleolitycznej ciągłości. Jego metoda autodatowania lingwistycznego sytuuje zróżnicowanie językowe wcześniej niż teoria Colina Renfrewa. Alinei wskazuje także na zapożyczenia ze słowiańszczyzny w ościennych językach. Zapożyczenia te, przekształcone według reguł transformacji językowych, dodatkowo potwierdzają daty ustalone metodą autodatowania. Alinei twierdzi, że słowiański charakter miały już naddunajskie kultury starčevskie od ok. 6 tys. lat temu, rozwijające się w dolinach rzek, wykorzystujące drewno w konstrukcji domów.
Tam miało zacząć się cywilizowanie Europy.

 

 

http://rudaweb.pl/index.php/2016/09/27/syberia-potop-dunaj-i-slowianie/

NA ZDJĘCIU: arka Noego na obrazie Edwarda Hicksa. FOT: cs.berkeley.edu

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s