Piękny to zdrowy. Energetyka odzieży

„Jeżeli jest bałagan w spodniach, to będzie bałagan w głowie.” S. Lambrazor
Obecne przyspieszenie cywilizacyjne i zmiany kwantowe zmuszają do poszukiwania efektywnych rozwiązań dla zdrowia, także w dziedzinie konstrukcji odzieży. W dobie odkrywania na nowo dobrodziejstw matki natury i konieczności dostosowania się do jej praw, możliwe staje się opracowanie nowatorskich rozwiązań. Efektywność naturalnego wzorca jakości polega na uniwersalnym algorytmie wzrostu. Gdy mocno zmienia się energia, Ziemia powraca do składowej energetycznej, która istniała dwa tysiące lat temu. Potrzebne są nam włókna naturalne, energia ładu i rozwiązania harmonizujące z przyrodą. Odzież jako skuteczna profilaktyka zdrowotna staje się przedmiotem zainteresowania nurtu pro natura. Trwały wzrost i dobrobyt jako wskaźniki poziomu jakości życia są głęboko związane ze sposobem obrazowania świata materialnego i praw nim rządzących. Uzasadnione wydaje się zaangażowanie w proces poznawczy bioarchitektury ubioru i jej możliwości.

Dzięki synergii dostępnej wiedzy i nowoczesnej technologii znane są metody projektowania jakości w otoczeniu wizualnym człowieka, która spełnia najbardziej wymagające potrzeby oraz oczekiwania. Wiele mówi się na temat mody i sposobu w jaki zdominowała współczesne pojęcie jakości życia. Z drugiej strony, warto uświadomić sobie inne aspekty obecne w historii ubioru. Są to elementy o uniwersalnym działaniu w harmonii z naturą, oraz kluczowe z punktu widzenia prawidłowego rozwoju psychofizycznego człowieka i jego twórczego potencjału.

Fizyka z j. greckiego oznacza przyrodę. Odpowiednio dobrany kształt, kolorystyka i materiał mogą nie tylko korzystnie lub niekorzystnie wpływać na umysł. Udowodniono, że długość fali świetlnej ma własną częstotliwość, która wpływa na regulację gospodarki hormonalnej, czyli może wchodzić w rezonans z częstotliwością impulsów generowanych przez mózg. Starożytni wypracowali uniwersalne rozwiązania w celu harmonizacji, aby minimalnym nakładem uzyskać maksymalny efekt. Słowianie kultywowali zasady ubioru, zgodnie z którymi „piękny to zdrowy”. Wymagania są surowe, łącznie z kształtem odzieży jaką powinno się nosić, oraz wymiarami architektonicznymi budynków, w jakich powinno się mieszkać. Do dziś zniekształcone echo Praźródeł pobrzmiewa we współczesnych ośrodkach kultu, rozwoju i samodoskonalenia. W kulturze greckiej funkcjonowało inne, podobne określenie – Kalokagatia (stgr. καλοκἀγαθία kalokagathia, od καλὸς κἀγαθός kalos kagathos – dosł. „piękny i dobry”). [1] W różnych tradycjach dążenie do doskonałości bytu rozumiano jako wielowymiarowy proces, któremu podporządkowane są wszystkie aspekty życia, i który łączy się z pojęciem piękna jako ekspresji miłości, dobra i harmonii.

Funkcje odzieży słowiańskiej i prawidłowe obrazowanie

System słowiański zakorzeniony jest w Praźródłach, czyli podejściu holistycznym traktującym człowieka, środowisko i system jako całość.  Przedtem istniała kultura ubioru. Ubiór, który wykonano prawidłowo i z uczuciem nie tylko zdobił człowieka, ale chronił przed wpływem energetyki otoczenia, a także umożliwiał optymalne wykorzystanie energii natury.

Punktem wyjścia rozważań o kulturze Słowian jest zawsze prawidłowe obrazowanie. Punktem wyjścia na temat prawidłowego obrazowania jest Słowo. Istotne jest, aby zwracać uwagę na słowa i ich pochodzenie. W językach słowiańskich słowa są (a raczej były) skrótami. Za każdym słowem stoi obraz. Z każdym obrazem powiązane jest oddziaływanie (wibracja). Jako przykład translacji słów rozważano obrazy bukwicy poprzez proste czytanie. Poniżej przedstawiono przykłady tłumaczenia z j. rosyjskiego.

Rys. 1. Translacja znaczeń słów „mężczyzna”, „kobieta”, „wychowanie”, „ład”

Źródło: opracowanie własne na podstawie: Odzież Słowian,

http://www.youtube.com/watch?v=Jrj4CKJP9_s

Zmiany jakie wprowadzano do języków słowiańskich zanieczyściły pierwotne obrazowanie Praźródeł, okrajając stopniowo słowa z obrazu. Przodkowie zostawili nam zalecenia, które warto studiować i wprowadzić z powrotem do obiegu. Brak ładu w otoczeniu wizualnym wpływa na kulturę, język, rodzinę, narody i planetę. Jest w nas wdrukowywane tzw. „oprogramowanie świadomości”. Z tego wdruku i obrazu buduje się osobisty światopogląd.  Proces ten jest odwracalny, o ile wracamy do życia w zgodzie z naturą i studiujemy jej zasady. W ten sposób oczyszczamy ciało i świadomość, oraz napełniamy ją pierwotnym znaczeniem obrazów od nowa.

„W kulturze prawosławnej męskość i kobiecość mogą być tylko Prawosławne. Dlatego u praźródeł odnosimy się do siebie nawzajem jak Bóg i Bogini. Oni nie wyjaśniają swoich relacji wzajemnych, lecz uzupełniają się. Kobieta tworzy ład, mężczyzna jest założycielem i bierze odpowiedzialność na swoje plecy, na swoich barkach nosi ród” [Odzież Słowian].

Energetyka ubioru słowiańskiego

Nosimy na sobie krzyż energetyczny. Aby właściwie w nas pracował niezbędne jest przykrywanie go w naszej działalności.  Z tego powodu w kulturach starożytnych ubiór zasłaniał całą sylwetkę, był zazwyczaj luźny, z tkanin naturalnych, ozdobiony symboliką harmonizującą z siłami przyrody w ich pierwotnym, alchemicznym znaczeniu oraz ozdobiony kamieniami, minerałami i metalami szlachetnymi. Wymiana informacji odbywa się wtedy płynnie i ze zrozumieniem. Na rysunku poniżej zilustrowano sposób cyrkulacji wirów pomiędzy centrami energetycznymi kobiety i mężczyzny a ich odzieżą. Najsilniejszą figurą energetyczną geometryczną jest tu wir (tor).

Rys.2. Energetyka ubioru słowiańskiego

Źródło: opracowanie własne na podstawie: Odzież Słowian, op.cit.

 

Wir to energia tworząca się między warstwami tkanin, dlatego odzież słowiańska była wielowarstwowa tak, aby istniała izolacyjna warstwa powietrza (dielektryk). Wiąże się to z zasadami termodynamiki (nie dopuszcza chłodu i gorąca). Kobieca fizjonomia i fizjologia jest odbiornikiem. Pobiera energię ziemi i poprzez włosy (z j.ros. kosmy) odbiera energię kosmosu. Za pomocą swoich możliwości transformuje obie te energie i obdarowuje nimi bliskich. Strój kobiety na rysunku powyżej to „sarafan” – słowo perskie, rodzaj długiej sukni, często bez rękawów, z wysoką talią rozszerzaną ku dołowi. Z przodu zazwyczaj jest rozpinana lub rozcięta. Na rysunku 3 poniżej z prawej, wyjaśniono jej obrazowe znaczenie według obrazów bukwicy.

Rys. 3. Translacja znaczeń słów „sarafan” i „kołokoł”

Źródło: opracowanie własne na podstawie: Odzież Słowian, op.cit.

Najsilniejszym kształtem, nie tylko na Rusi, lecz we wszystkich kulturach, był dzwon ( z ros. Kołokoł). Powyżej z lewej (rys.3), w translacji obrazów bukwicy jako „jednoczenie się”. Według wierzeń prawosławnych, kołokoły chroniły Ruś przed infekcjami i chorobami.

Figura kobieca i jej odzież jest dzwonem. Odzież jako zewnętrzna to część figury, a ruch ciała spełniał rolę języka. Dawniej kobiety wymieniały się informacją poprzez dzwony (kołokoły), poprzez ich brzmienie i szelest. Każdy człowiek wydawał dźwięk. Przyroda się budziła, dzieci były zdrowe. Kształt dzwonu można wykorzystać na wiele innych sposobów do tworzenia życiodajnej bioarchitektury. Powyższe przykłady wyjaśniają m.in. poprzez język obrazowy podstawowe prawa natury i ich działanie w konstrukcji harmonijnej z przyrodą. Oprócz kształtu, istotna jest energia kolorów, wzorów i tkanin na odzienie, oraz uczucie, z jakimi je wykonano.

Funkcja koloru

Kolory, czyli wiązki światła w konkretny sposób oddziałują na komórki biologiczne. Ich unikalna zdolność równoważenia energii jest w różny sposób wykorzystywana w medycynie alternatywnej i terapiach naturalnych. W miarę rozwoju kultury i nauki kolory nabrały znaczenia symbolicznego, psychologicznego, społecznego, stereotypowego. Poniższa tabela stanowi przykładowe zestawienie dostępnej wiedzy o podstawowych kolorach, ich wibracji i znaczeniu im przypisywanym. Dodatkowo, zamieszczono ciekawostki o leczniczych właściwościach litoterapii, które wykorzystuje się w projektowaniu biżuterii, ozdób i dekoracji.

Tab.1. Znaczenie wybranych kolorów

Źródło: opracowanie własne z wykorzystaniem: L. Matela, ABC leczenia kolorami, Studio Astropsychologii, Białystok 2000; Pozytywna energia kamieni, www.pozytywnaenergiakamieni.blogspot.com; Psychologia obrazu, pl. vol.; M. Ptak-Korbacz, Kolory w Ajurwedzie, Ajurweda dla zdrowia, 30 listopada 2011, http://ajurweda-dla-zdrowia.pl/2011_11_01_archive.html; E. Schrott, Ajurweda na co dzień, Diogenes, Warszawa 2000.

O odbiorze kolorów decyduje zestaw indywidualnych przekonań, z których składa się światopogląd człowieka, oraz jego aktualny stan energetyczny. W różnych kulturach można odnaleźć nieco odmienne interpretacje poszczególnych barw. Z punktu widzenia doskonalenia jakości wizualnej, istotne jest ich znaczenie przypisywane m.in. medycynie ayurwedyjskiej i zgodności astrofizycznej.[2]
Chromoterapia, czyli uzdrawianie kolorem opiera się na rezonansie i równoważeniu energii życia. Rozumienie natury barw i ich fizycznej manifestacji umożliwia dążenie do ich efektywnego wykorzystania jako stymulatorów lub neutralizatorów, co przekłada się na widoczne efekty poprawy jakości życia.

W kulturze ubioru Słowian, biały kolor przy ciele jest niezbędny, ponieważ harmonizuje. Dodatkowo zakładano perły jako symbol bogactwa energetycznego. „Tyle ile masz pereł, tyle energii jesteś w stanie przyjąć do siebie. A skoro kobieta przyjęła tyle energii, to jest zdolna prawidłowo ją podzielić, inaczej rozboli ją głowa.” – dowcipnie puentuje autorka opisanego wykładu [Odzież Słowiańska].

Biżuteria i litoterapia

Leczenie kamieniami przeżywa obecnie renesans. Wraz z rozwojem usług opartych na naturalnych metodach i asortymencie (np. salony urody, spa, masażu, bioenergoterapia, medycyna alternatywna, realizacja indywidualnych zleceń, luksusowa biżuteria i ozdoby), a także dzięki nieprzemijającej modzie na rękodzieło, „zrób to sam” (ang. Do It Yourself). Można zaobserwować wzrost zainteresowania właściwościami terapeutycznymi kamieni i minerałów, których na rynku jest spory wybór. Powstaje wiele blogów, portali oferujących wiedzę na temat litoterapii, programowania kamieni, jak również bogaty asortyment produktów nie tylko pięknych, ale projektowanych z myślą o ich ładunku energetycznym oraz działaniu harmonizującym.
Kolekcjonowanie i konserwacja kamieni oraz minerałów w sposób świadomy, jest inwestycją we własne zdrowie i jakość najbliższego otoczenia. Rzadkie okazy osiągają imponujące ceny. Ceni się także pochodzenie, czystość, szlif i inne elementy składające się na jakość kamieni, minerałów i metali szlachetnych.

Ciekawym zjawiskiem na rynku produktów naturalnych są harmonizery orgonitowe.[3] Orgonit jest doskonałym przykładem kreatywnego klastrowania mody, aktualnych trendów, projektowania bioarchitektury i nowoczesnej przedsiębiorczości. Biżuteria oraz dekoracje orgonitowe to konkurencyjne, niedrogie i trwałe rozwiązanie, nie wymagające systematycznej konserwacji jak surowe kamienie, lub biżuteria. Terapie wspomagane orgonitem i litoterapią mogą zastąpić na stałe leki i środki przeciwbólowe, oraz potęgować działanie suplementów, zabiegów reiki, feng shui, itd. Mają także szansę wyprzeć elektryczne urządzenia poprawiające jakość atmosfery, powietrza, wody i pożywienia, itd.  Naturalny styl życia, (aby dawał spektakularne efekty) wymaga jednak dyscypliny osobistej, systematycznej dbałości o eliminację możliwie jak największej ilości toksyn z organizmu, umysłu i najbliższego otoczenia. Po oczyszczaniu należy wypełnić tę przestrzeń pozytywną energią (zaprogramować działanie), monitorować i strzec jej jakości.

Energia tkanin i materiałów

Zgodnie z filozofią natury powinno się stosować jedynie materiały i tkaniny organiczne, barwione w naturalny sposób, ponieważ rezonują harmonijnie. To, co rośnie na danych terenach, idealnie pasuje dla ludzi tam zamieszkałych. W strefie wilgotnego klimatu kontynentalnego, w którym znajduje się  Polska, jest to głównie len, konopie, wełna i bawełna. Przykładowo, len równoważy ładunki dodatnie i ujemne, zimą podgrzewa a latem ochładza o 7 stopni. Ma właściwości bakteriobójcze. Konopie dodatkowo silnie zatrzymuje wilgoć, albo lepiej ją oddają. Do najbardziej szlachetnych tkanin zalicza się jedwab. O kaszmirze mówi się, że posiada niematerialną energię. Znaczenie ma również wzór na tkaninie, inne wyobrażenia graficzne oraz wady fabryczne, mechaniczne, itd. W wielu kulturach można odnaleźć stroje inspirowane wzorcem jakości w przyrodzie. Z czasem ewolucja mody zupełnie zatraciła swój energetyczny wymiar, odcinając organizm od biopola. Można ten zabieg porównać z wyjęciem wtyczki z kontaktu.

Więcej na temat energetyki materiałów naturalnych i syntetycznych:

Czy istnieje kompetentna energia

Z drugiej strony, aktualny rozwój cywilizacyjny spowodował ekspansję toksycznych rozwiązań, standardów i mody w różne profesje i dziedziny życia. Zmiana podejścia dotyczy jednostek, dla ogółu wciąż wydaje się niemożliwym krokiem bez globalnego kataklizmu. Tymczasem, chodzi o umiejętność rozwoju, transformacji i adaptacji do nowych warunków, możliwości i wiedzy. Przyszłość potrzebuje nowych rozwiązań kumulujących potencjał wiedzy.

Moda na świętą geometrię i motywy etniczne

Na zachodnim rynku można zaobserwować rozwój trendu ozdabiania asortymentu odzieżowego, dekoracji wnętrz i biżuterii motywami świętej geometrii. Nieprzemijającą popularnością cieszą się także akcenty ludowe, etniczne i ich rozmaite hybrydy. Wiadomo jednak, że największą moc posiadają przedmioty wykonane od serca i specjalnie dla nas.

Błędy współczesnego systemu ubierania się:

 •  Odzież, biżuteria, dodatki, pościel są syntetyczne – jeśli do ciała przylega syntetyka, zachodzi wówczas np. zlepianie erytrocytów – krew nie krąży, a przecież krew jest energetyczną siłą człowieka.
 • Nie należy wspomagać rzeczy naturalnych syntetycznymi.
 • Wszyscy ubierają się identycznie, podczas gdy anatomicznie oraz energetycznie mężczyzna i kobieta spełniają inne funkcję, więc ich strój powinien być dostosowany do ich energii, funkcji, wyglądu.
 •  Krzyż w kroku (np. obcisłe dżinsy, rajstopy) – energia płynie z ziemi poprzez nogi do góry, dlatego krocze musi być swobodne, krzyż niszczy energię i zatrzymuje ją, co prowadzi do blokad energetycznych (schorzeń, blokad psychicznych, bezpłodności).
 •  Przyjęcie martwego systemu metrycznego z Francji.
 • Zakładki na odzieży – Zapięcie  z prawej strony na lewą  – ubierając się w ten sposób otrzymywano dodatkową energię od Ziemi. Duchowieństwo wciąż ma prawidłowe zapięcia, ale wojsko już nie.
 • Obnażanie ciała (centr energii) oznacza brak wiralnej cyrkulacji energii ochronnej, to całkowite wystawianie się na działanie szkodliwych czynników i zaburzenie naturalnych cykli.
 • Obcinanie włosów na krótko, golenie się – w tradycji słowiańskiej im dłuższe „kosmy”, tym mocniej i więcej energii kosmicznej jest w stanie przyjąć człowiek, aby ochronić swoje potomstwo i dobrobyt. Dotyczy to również włosów łonowych, które chronią skórę i gruczoły przed działaniem czynników zewnętrznych, zapewniają optymalną gospodarkę flory bakteryjnej oraz zwiększają powierzchnię chłonięcia kosmicznej energii.
 • Chemiczne kosmetyki i technologie nie dają trwałych efektów, uzależniają i mają skutki uboczne, powodują również rozregulowanie gospodarki hormonalnej.
 • Niska świadomość oddziaływania materiałów organicznych i nieorganicznych, tkanin, kamieni szlachetnych, metali, kolorów, kształtów, itd., co wiąże się z brakiem wiedzy o zasadach naturalnej pielęgnacji i zdolności do samouzdrawiania.
 • Buty na obcasie – zwyrodnienia kości, brak kontaktu z ziemią (uziemienia), blokowanie energii pobieranej z ziemi, oderwanie od korzeni.
 • Współcześnie odzież i modne dodatki zawierają wiele symboli, znaków, wzorów, napisów, obrazów, itd. – nosząc je, przejmujemy ich energię, rzadko zastanawiając się skąd pochodzi jej źródło, częstotliwość wibracji.

Wnioski

 1. Dzięki integracji wiedzy i technologii możliwe jest projektowanie jakości w otoczeniu wizualnym człowieka w harmonii z naturą, bez skutków ubocznych dla zdrowia. Problematyka sterowania jakością wizualną jest tematem nowym i rozległym.
 2. Ubiór i moda spełnia istotną rolę w kształtowaniu i definiowaniu poziomu jakości życia. Ważne staje się wykorzystanie wiedzy o jakości wizualnej, aby projektować odzież, która stymulowałaby pozytywny kwantowy wzrost. Funkcja ochronna ubioru jako harmonizacja energetyczna pozwala optymalnie gospodarować potencjałem biofizycznym danym człowiekowi przez naturę. Ma to szczególne znaczenie w procesie samodoskonalenia i akceleracji osobistego potencjału.
 3. Sztuczna odzież i jej kształt działają destruktywnie na cyrkulację energii w biopolu człowieka oraz znacząco obniżają poziom życiodajnej energii.
 4. Brak adaptacji bioharmonijnych rozwiązań jest przyczyną braku ładu i płynnego współdziałania elementów w otoczeniu.  Natomiast praktyka w zgodzie z naturą jest zdolna przywrócić harmonię potrzebną dla twórczego i zdrowego wzrostu. Efekty zleżą od zaangażowania w tworzenie bioarchitektury, jak również od systematyczności i wytrwałości w procesie ciągłego doskonalenia jakości.
 5. Zachodzi potrzeba integracji, konsolidacji i synergii wiedzy oraz nauki w harmonii z naturalnym prawem, w celu poprawy jakości warunków życia i pracy.
 6. Niepodejmowanie działań w tym kierunku skutkuje chaosem na wszystkich polach działalności człowieka i tworzy poważne bariery dla zdrowego wzrostu.

Podsumowanie

Spektrum kolorów, kształty, materiały organiczne i inne atrybuty jakości wizualnej to potężny instrument wywierający wpływ nie tylko na ludzką psychikę, ale rezonujący z żywymi komórkami. Dzieje się tak, ponieważ natura jest harmoniczna. Gdy brak równowagi, w środowisku następuje zaburzenie naturalnych cykli, co z kolei jest przyczyną rozpadu, destrukcji, wynaturzenia, sprzężeń, komplikacji, braku kompatybilności, itd. Niska świadomość na temat problemów jakości w otoczeniu wizualnym człowieka, brak edukacji powszechnej na ten temat oraz uzależnienie od „śmieciowego” stylu życia to istotne przyczyny bierności człowieka wobec problemów bioarchitektury jakości życia. Moda i odzież może w dużym stopniu mogą zmienić postrzeganie zagadnień ujętych w artykule. Warto rozwijać trendy pro natura, docenić ich efektywność dla pożytku własnego i ogólnego.  Nie można również dać się zwariować, ponieważ popadanie ze skrajności w skrajność nie przyniesie oczekiwanych efektów (efekt jojo, motyla, itd.) Celem badania jakości wizualnej jest integracja dostępnej wiedzy i łączenie dorobku przeszłości z możliwościami przyszłości.

Bibliografia i przypisy

[1]właściwa forma: kalokagathia – greckie pojęcie oznaczające połączenie dobra z pięknem. W tym samym znaczeniu, lecz jako κаλος και αγαθος lub κаλος καγαθος występowało w dziełach Homera, Solona i Tukidedesa. Było ono odzwierciedleniem szlachetnego i etycznego postępowania. Pierwszą znaną z imienia osobą, która użyła tego pojęcia, był Ksenofont (za Wikipedia).

[2] Ayurveda jest najstarszym na świecie systemem medycznym, składa się z dwóch słów „ayus” – siła życiowa i „veda” – wiedza. Spisana w hinduskich wedach, była podstawą medycyny chińskiej i tybetańskiej. Ajurweda to dosłownie wiedza o życiu i długowieczności, którą odziedziczyli prasłowiańscy przodkowie.

[3] Orgonit jest urządzeniem harmonizującym atmosferę, neutralizującym  szkodliwe działanie smogu elekromagnetycznego, generującym życiodajną energię i emanującym pozytywny orgon na zewnątrz. Kryształy i minerały zawarte w środku mogą być programowane mentalnie. Często używa się symboliki świętej geometrii, która sama w sobie jest bardzo silnym harmonizerem.

 1. Ajurweda, www.ajurweda.pl, www.ayurveda.com
 2. Aponiewicz M. (tł.), Symbolika słowiańskiej odzieży, (Ringing Cedars of Russia), www.anastazja.org
 3. Kaznaczew V.P., 1980, Współczesne aspekty adaptacji, Leningrad
 4. Kołomańska K., 2014, Nowoczesna przedsiębiorczość i bioarchitektura jakości wizualnej, Ekonomika i Organizacja Przedsiębiorstwa nr 8(775), Wyd. Instytutu ORGMASZ, Warszawa, s. 26-37.
 5. Kołomańska K., 2013, Czy istnieje kompetentna energia. Wzorzec uniwersalnej jakości życia w naturze, SJSW, Warszawa

http://sjsw-aqva.blogspot.com/2014/05/czy-istnieje-kompetentna-energia.html

 1. Lach H. (red.), 1996, Molekularne i fizjologiczne aspekty adaptacji ustrojowej, Materiały V Sympozjum Polskiej Sieci Biologii Komórkowej i Molekularnej UNESCO/PAN, Kraków 4-5 VI 1996, UM w Poznaniu, Kraków-Poznań
 2. Matela L., 2000, ABC leczenia kolorami, Studio Astropsychologii, Białystok
 3. Odzież Słowian, http://www.youtube.com/watch?v=Jrj4CKJP9_s
  9. Ofiary mody, https://www.youtube.com/watch?v=OMiBAz7GWK8
 4. Orgon Polska, Czym jest Orgonit, http://www.orgon-polska.pl/czym_jest_orgonit.html
 5. Pozytywna energia kamieni, www.pozytywnaenergiakamieni.blogspot.com
 6. Ptak-Korbacz M., Kolory w Ajurwedzie, Ajurweda dla zdrowia, 30 listopada 2011, http://ajurweda-dla-zdrowia.pl/2011_11_01_archive.html
 7. Schrott E., 2000, Ajurweda na co dzień, Diogenes, Warszawa
 8. Vismaya, Ubranie sattva, rajas, tamas – ayurveda, www.vismaya-maitreya.pl/naturalne_leczenie_ubranie_sattva_rajas_tamas_-_ayurveda.html
 9. Wielobób A., Wielobób M., 2014, Ajurweda w praktyce. Jak współcześnie stosować starożytną sztukę leczenia, Helion, Gliwice
 10. Winter D., 2006, The Fractal Field – Perfecting „Phaze Conjugation„, materiały konferencyjne, Budapeszt

 

KEIT, SJSW

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s